Categories
Bez kategorii

W 2021 roku znów gram dla WOŚP

Siema! Już 31 stycznia 2021 roku, odbędzie się kolejny, 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – akcji chyba unikatowej na skalę światową. Dla mnie to będzie trzeci raz w roli wolontariusza oraz trzeci raz w roli przewodnika oprowadzającego na rzecz WOŚP. Tym razem działam w ramach akcji “Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich dla WOŚP” – pod linkiem znajdą Państwo wszystkie wydarzenia, w których można będzie wziąć udział.

Moje zaangażowanie polega na zorganizowaniu “elitarnej” wycieczki dla czterech osób, drugiej wycieczki transmitowanej on-line oraz wykładu na żywo on-line. Mogą również wylicytować Państwo wycieczkę po Krakowie lub Ojcowskim Parku Narodowym ze mną w roli przewodnika – łącznie są to trzy aukcje, na każdej jeden z dwóch tematów do wyboru. Jestem również wolontariuszem WOŚP, mogą więc Państwo zasilić moją wirtualną skarbonkę. Szczegóły poniżej.

Mogą już Państwo licytować wycieczki ze mną, do odbycia w terminie późniejszym, wspólnie uzgodnionym, w – miejmy nadzieję – lepszych czasach. Są to trzy aukcje, każda z dwoma wycieczkami tematycznymi do wyboru. Oczywiście to zwycięzca decyduje, więc możemy się umówić na kompletnie inny temat, a te w aukcjach są jedynie (i aż!) sugerowanymi przeze mnie propozycjami.

I tak, w tej aukcji mogą Państwo wylicytować poznawanie ze mną Młynówki Królewskiej albo wycieczkę na dawną skocznię narciarską w Krakowie. Obie trasy pokażą Państwu – również, a może i zwłaszcza, krakowianom – nieco inne, mniej znane oblicze Krakowa.

Niniejsza aukcja daje zaś Państwu wybór między “górami” i “wsiami” – a wszystko w granicach administracyjnych Krakowa. Pierwsza moja propozycja to trasa leśna i historyczna po Wzgórzach Tynieckich, a druga – po dawnych wsiach Mogiła i Krzesławice, dziś opartych z jednej strony o Nową Hutę a z drugiej o kombinat metalurgiczny.

Tutaj natomiast zapraszam Państwa do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdyż i tam oprowadzam jako licencjonowany przewodnik. Mogą Państwo wylicytować jedną z dwóch wycieczek o podobnych trasach, ale – w uproszczeniu – w jednym wariancie zwiedzimy Grodzisko z dawną pustelnią bł. Salomei i późniejszym założeniem klasztornym a w drugim – Drewnianą Drogę z dwoma zapomnianymi cmentarzami – cholerycznym i żydowskim. Obie uwzględniają Ojców, obie są równie malownicze.

Te trzy aukcje to oczywiście wyłącznie moja oferta. Spis wszystkich aukcji znajdą Państwo pod poniższym linkiem. Wszystkich przewodników biorących udział w akcji jest natomiast co niemiara! I każdy przyszykował ciekawą ofertę. Przyznaję, że sam chętnie wybrałbym się na niejeden spacer. Szczegóły wydarzeń znajdą Państwo na stronie “Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich dla WOŚP” na Facebooku.

Jednak same aukcje to nie wszystko. Wszak finał jest 31 stycznia, więc na ten dzień chcemy postawić największy nacisk. Będą więc również i inne wydarzenia w sam dzień finału – wycieczki “analogowe” (klasyczne, z przewodnikiem, ale z uwagi na obostrzenia będą mogły w nich wziąć udział maksymalnie 4 osoby), wycieczki w formacie transmisji na żywo (przewodnik chodzi z telefonem, pokazuje i mówi, a widzowie oglądają na swoich urządzeniach na żywo) oraz wykłady on-line (przewodnik siedzi przed komputerem w swoim domu i snuje narrację, wzbogacając ją o np. zdjęcia). Cóż, czasy pandemii, więc trzeba sobie radzić, ale zapewniam że wszystkie te opcje będą równie ciekawe – w końcu jesteśmy przewodnikami, więc zadbamy o to, aby Państwo przed swoimi komputerami nie zasnęli.

Sam wezmę udział we wszystkich tych trzech formach. Poniżej szczegóły.

Najpierw o 9:30 zaproszę Państwa na transmisję wycieczki “Krowodrza z przyległościami” na Facebooku. Oprócz klasycznej historii usłyszą Państwo również parę historii z mojego życia, gdyż rejon pomiędzy ulicą Mazowiecką a Wrocławską to całe moje dzieciństwo i część okresu nastoletniego. Na to wydarzenie nie ma zapisów. Wystarczy o odpowiedniej porze wejść w powyższy link i odnaleźć transmisję. Datek za uczestnictwo to minimum 20 zł do wirtualnej puszki. Nie będziemy tego sprawdzać, liczymy na Państwa uczciwość. Wycieczek wirtualnych będzie oczywiście znacznie więcej – znajdą je Państwo na stronie Federacji Stowarzyszeń Przewodnickich dla WOŚP.

Potem o 12:30 odbędzie się wycieczka “analogowa” – klasyczna, z żywym przewodnikiem i żywymi uczestnikami (ale ograniczonymi do liczby czterech). Tematem będzie prasa krakowska, czyli historia gazet (lub czasopism), gdyż 2021 rok przynosi nam kilka okrągłych rocznic. W przypadku tej i innych klasycznych wycieczek prosimy o przemyślane zapisy i szybkie wpłaty w wysokości co najmniej 50 zł (za moją wycieczkę – do mojej wirtualnej puszki – miejsca są tylko cztery i chodzi o to, aby nie blokować miejsc ewentualnym innym chętnym. Spis wszystkich “analogowych” wycieczek w ramach naszej akcji znajdą Państwo tutaj.

Wreszcie o 16:00 zapraszam na wykład poświęcony krakowskim kopcom. Z mojego komputera na Państwa komputery, ale zarazem coś, czego nie dałoby się zorganizować w tak krótkim czasie w rzeczywistości. Zdradzę Państwu, że w wybranych przypadkach zaglądniemy również poza Kraków. W tym przypadku nie ma zapisów, wystarczy o odpowiedniej godzinie wejść na stronę wydarzenia (w powyższym linku) i odszukać transmisję. Opłata za uczestnictwo to minimum 20 zł do wirtualnej puszki WOŚP i tutaj również liczymy po prostu na Państwa uczciwość.

Raz jeszcze zachęcam Państwa do polubienia naszej strony “Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich dla WOŚP”, gdzie znajdą Państwo wszystkie informacje. Tutaj wypisałem tylko swoje działania na tegoroczny finał – a wszystkich przewodników jest ponad trzydziestu! Widzą więc Państwo, że będzie w czym wybierać!

A jako że działam również w Stowarzyszeniu PODGORZE.PL, również i my postanowiliśmy wesprzeć WOŚP. Wystawiliśmy na aukcji unikat – oryginalny nit z mostu im. marsz. J. Piłsudskiego, otwartego w 1933 roku. Podczas ostatniego remontu nity zostały wymienione na nowe. Mogą Państwo wziąć udział w licytacji klikając tutaj.

No i proszę o wsparcie mojej E-Skarbonki WOŚP. Siema!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s