Categories
Bez kategorii

Uprawnienia na Ojcowski PN przedłużone

To już oficjalne – mogę oprowadzać po Ojcowskim Parku Narodowym do końca 2023 roku!

Pomijając wdawanie się w szczegóły odnośnie wyjątków i innych przepisów w przeszłości, licencję przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym uzyskuje się na trzy lata. W tym czasie należy odbyć minimalną wymaganą ilość szkoleń, a następnie na ich podstawie uzyskać przedłużenie uprawnień na kolejne trzy lata.

Niedawno odesłano mi moją legitymację z wbitym nowym terminem ważności oraz nową książeczkę do szkoleń, a to oznacza, że mogę wszystkich Was legalnie oprowadzać po Ojcowskim Parku Narodowym do końca 2023 roku! Niezmiennie moje uprawnienia nie obejmują Jaskini Łokietka i Jaskini Ciemnej – tam musimy czekać na zwiedzanie z jaskiniowym przewodnikiem.

Zachęcam do odkrywania ze mną Ojcowa i okolic na prywatnych wycieczkach (w tym szkolnych, gdy już będzie to możliwe), jak również sam będę Państwa zapraszał na wycieczki tematyczne dla wszystkich chętnych – zapewne od maja, ale tutaj musimy poczekać na możliwość oprowadzania większych grup na 100%. Aktualnie bowiem toczą się dyskusje, czy obostrzenia zgromadzeń do 5 osób dotyczą również grup turystycznych (minister Gowin i wielu prawników twierdzi że nie, bo nie są to zgromadzenia, ale część prawników i służby nieraz uważają inaczej; lepiej więc zaczekać do poluzowania i być pewnym). Nawet jednak jeżeli obostrzenia nie zostaną poluzowane, będę Państwa zapraszał na zwiedzanie w grupach czteroosobowych.

W każdym razie, jeśli wrócą normalne czasy, proszę pamiętać, że Ojcowski Park Narodowy dopuszcza zwiedzanie z grupami do 50 osób. Jeśli więc grupa – razem z opiekunami i przewodnikiem – ma liczyć powyżej 50 osób, konieczne jest wynajęcie drugiego przewodnika i podzielenie grupy na dwie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s