Categories
Bez kategorii

W Radio Kraków o Piotrach i Pawłach

Ostatnio pani redaktor Marzena Florkowska z Radia Kraków nagrała ze mną rozmowę, która zostanie wyemitowana w najbliższą niedzielę, 28 czerwca, w “Magazynie Familijnym” pomiędzy godz. 8:00 a 9:00. Radio Kraków w naszym mieście gra na zakresie 101,6 FM, jest również dostępne w Internecie. Samo nagranie również ma trafić na stronę internetową radia.

Powodem do rozmowy jest zbliżający się dzień apostołów Piotra i Pawła. W Krakowie mamy słynny kościół św. św. Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej, ale nie jest to jedyny obiekt sakralny poświęcony tym świętym. Mniej osób wie, że kościół na górze Zamkowej w Tyńcu, potocznie zwany “kościołem Benedyktynów”, również nosi wezwanie Apostołów Piotra i Pawła. A wszak Tyniec od niemal 50 lat jest częścią Krakowa.

Święci Piotr i Paweł nie zawsze występują razem. Przy ul. Stradomskiej barokowy kościół Misjonarzy nosi wezwanie Nawrócenia św. Pawła. Święty Piotr był z kolei patronem dwóch nieistniejących kościołów: na Okole (przy Grodzkiej) i na Garbarach (przy Łobzowskiej). Ciekawa jest również kapliczka św. Piotra z 1878 roku przy ul. Siostry Faustyny w Łagiewnikach.

O tym wszystkim będę opowiadał na antenie Radia Kraków już w najbliższą niedzielę, 28.06.2020 po godz. 8:00. Zapraszam!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s