Categories
Bez kategorii

Wycieczki Krakonika w maju

Wreszcie nadszedł maj! Wiosna w pełni, a więc czas bardziej ruszyć w plener. Wycieczki po muzeach muszą poczekać na swój sezon – chyba że chcą Państwo prywatne zwiedzanie dla siebie lub swoich grup, to jak najbardziej zapraszam.

Dla mnie maj to przede wszystkim czas oprowadzania grup szkolnych. Żeby jednak odpocząć trochę od szkół, zapraszam na kilka wycieczek tematycznych.

Jeszcze tylko dwa razy zaproszę Państwa na zwiedzanie arcyciekawej wystawy o Helenie Rubinstein w Żydowskim Muzeum Galicja. Wystawa jest niezwykle profesjonalnie przygotowana, wyjaśnia wiele historii, o których dotąd nie mieliśmy pojęcia, albo które… były nieprawdziwe. Wystawa kończy się 7 maja, ja zapraszam 6 i 7 maja (w sobotę i niedzielę) na pożegnalne spotkania z Heleną Rubinstein, pierwszą damą piękna, kobietą, która stworzyła niemal od zera niesamowite przedsiębiorstwo i sieć salonów. Czy naprawdę lubiła kiełbasę krakowską? Czy studiowała medycynę? Czy uciekła z Krakowa przed rodziną chcącą ją wyswatać ze starszym wdowcem? Ilu miała braci i sióstr, gdzie są pochowani jej rodzice? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszą Państwo na wycieczkach. Spotkania z Heleną Rubinstein trwają około 1 godziny.

14 maja zapraszam do Doliny Będkowskiej i samych Będkowic. Zobaczymy najwyższe skały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ciekawe i bardzo wydajne wywierzysko, wejdziemy do jaskini Łabajowej, wyjdziemy na kopiec Bzowskich i zobaczymy… D..ę Słonia. Będzie też czas na relaks. Zalecany dojazd i powrót linią 310. Wycieczka (nie licząc dojazdów) potrwa 3-4 godziny.

20 maja przejdziemy się moją ulubioną trasą w Krakowie – Młynówką Królewską. Zaczniemy w samym centrum, by skończyć w dalekich Mydlnikach. Zobaczymy ślady po przebiegu dawnego koryta Młynówki, dowiemy się, jakie znaczenie miała dla gospodarki Krakowa, Garbar, Łobzowa, Krowodrzy i innych miejscowości na jej trasie. Zobaczymy dwór Heleny Modrzejewskiej, miejsce stracenia Polaków podczas II wojny światowej, pozostałości dawnego zamku i ogrodu królewskiego i wiele innych. Ta wycieczka może nam zająć nawet ok. 4 godzin.

27 maja przed południem zapraszam na Planty. Nie będzie to zwykły spacer, bowiem Planty to kawał historii Krakowa. To piękne pomniki, to miejsce dawnego kopca, to kilka pałacyków, to historia niejednej kawiarni, to miejsce wydarzeń z historii – burzenie murów obronnych, zasypanie fosy, zamieszki w okresie międzywojennym, zabicie Narcyza Wiatra po wojnie… Wycieczka zajmie nam 2-2,5 godziny.

Tego samego dnia, 27 maja, ale po południu, zapraszam na zwiedzanie terenu byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow. Niedawno zdałem egzaminy potwierdzające moją wiedzę na jego temat, choć po terenie samego obozu oprowadzałem już wielokrotnie. Temat jest trudny, tragiczny, wycieczka odbędzie się więc z należytą temu miejscu powagą. Z tego też względu nie zalecam jej osobom poniżej 15. roku życia. Poznawanie terenu zajmie nam ok. 2 godzin.

Szczegóły wszystkich wycieczek znajdują się na mojej stronie na Facebooku. Można też o nie spytać poprzez formularz, wówczas wyślę wszystkie istotne informacje.

Cennik przedstawia się następująco. Zawiera on już ewentualne bilety wstępu.

Helena Rubinstein – 50 zł
Dolina Będkowska – 30 zł
Młynówka Królewska – 40 zł
Planty – 30 zł
KL Plaszow – 30 zł

Na wszystkie wycieczki obowiązują zapisy poprzez e-mail (można skorzystać z zakładki “Kontakt”: https://krakonik.com/contact/), ewentualnie poprzez wysłanie wiadomości na Messengerze.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s