Categories
Bez kategorii

Moje wycieczki w najbliższy weekend

W najbliższy weekend, 5 i 6 września 2020 roku, będę miał przyjemność oprowadzić kilka wycieczek tematycznych, na które serdecznie zapraszam wszystkich chętnych. Z powodów ograniczeń związanych z epidemią na wszystkie obowiązują zapisy.

Najpierw, w sobotę 5 września oprowadzę wycieczkę na temat: “Krakowskie place targowe i nie tylko”. Wycieczka odbędzie się w ramach akcji Koła Grodzkiego PTTK pod nazwą: “Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, ale każdy – nie tylko zdobywający punkty do odznaki – jest na niej mile widziany. Zbiórka ma miejsce o godzinie 9:00 przed Domem Turysty PTTK (hotel “Wyspiański”), a wymarsz o godz. 9:15. Wycieczka potrwa ok. 2 godziny.

Na wycieczce będzie kilku przewodników. O godz. 9:15, przed wymarszem, jest ogłaszana prośba do uczestników o w miarę równe podzielenie się, aby grupy idące ze wszystkimi przewodnikami miały podobną liczbę ludzi. Ja oczywiście najbardziej zapraszam do siebie, ale wszyscy przewodnicy są tak samo dobrzy. Omówimy m.in. halę targową, Stary Kleparz ale… nie tylko.

Zapisy na wycieczkę “Krakowskie place targowe i nie tylko” odbywają się poprzez formularz dostępny TUTAJ. Oprócz tego ukazał się już artykuł o tej wycieczce.

Następnie w sobotę o 14:00 miałem oprowadzić wycieczkę pt.: “Historia Prądnika Białego i Górki Narodowej”. Miała się ona odbyć w ramach akcji “Poznaj swoją dzielnicę” a konkretnie dla dzielnicy IV Prądnik Biały. Podczas tej wycieczki planowałem się skupić na historii i pozostałościach po tych dwóch dawnych wsiach. Większość kojarzy Dwór Białoprądnicki, część także Zajazd Kościuszkowski, ale te dwie wsie miały same w sobie bogatą historię. Same człony ich nazw – Biały i Narodowa – nie są przypadkowe.

Niestety, wycieczka ta została odwołana. Mam nadzieję, że zostanie zorganizowana w innym terminie.

Trzecią wycieczkę oprowadzę w niedzielę, 6 września. Również odbędzie się ona w ramach akcji “Poznaj swoją dzielnicę”, tym razem dla dzielnicy I Stare Miasto. Tematem będzie “Szkolnictwo w dawnym Krakowie”. Pomówimy o szkołach parafialnych istniejących już od średniowiecza, średnich (w tym Collegium Nowodworskim) i o seminarium wawelskim. Będzie o historii szkolnictwa podstawowego, zawodowego, wojskowego i specjalnego. Należne miejsce poświęcimy też szkolnictwu żydowskiemu (chedery, jeszywy, Tachkemoni, Talmud Tora, Bejs Jakob). Nie zabraknie informacji o podziemnych szkołach w warunkach niemieckiej okupacji.

Zbiórka na tę wycieczkę będzie w niedzielę, 6 września o godz. 11:00 na przystanku tramwajowym Uniwersytet Ekonomiczny w kierunku centrum Krakowa. Szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia na Facebooku. Obowiązują zapisy – telefonicznie: 12 421 41 66 lub mailowo: rada@dzielnica1.krakow.pl

We wszystkich trzech wycieczkach mogą uczestniczyć tylko osoby zapisane. Organizatorzy bardzo również proszą o stosowanie się do zaleceń sanitarnych, zwłaszcza o zasłanianie ust i nosa podczas całej wycieczki – będziemy tam grupą nie znających się osób.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s